Haloterapie

Co je Haloterapie?

Terapie solí

Haloterapie, která se zakládá na dlouholeté středoevropské tradici probudila zájem odborníků v 70-tých letech 20. století. Do svých výzkumů ji zahrnuli, aby vyvinuli fyzikální terapie, které by obešli mikrobiologickou a nádorovou rezistenci a odstranili vedlejší efekty lékových terapií. Při svém bádaní poznali haloterapii jako výborný léčebný prostředek nejenom proti dýchacím nemocím, ale také vůči alergiím, ekzémům, psoriáze, systemickým poruchám a ochořením, poruchám nervového systému, jako i prostředek preventivní léčby zdravých lidí.

V dnešní době silně znečistěného ovzduší a celého přírodního prostředí v průmyslových zemích a specificky ve velkoměstech, kde se k průmyslovému znečistění přidávají také drastické účinky přetížené dopravní situace je potřeba léčebné terapie, jakou haloterapie je,nejvyšší nutností.

Vrozené alergické nemoci a dýchací poruchy zejména u mladší generace začínají vykazovat alarmující vysoké procentuální hodnoty v celé populaci, kromě toho se dlouhodobé účinky škodlivého prostředí samozřejmě podpisují na zdravotním stavu každého z nás. Haloterapie prostřednictvím svého mechanismu působení je vlastně v současnosti jediná existující metoda, která je schopná efektivně očistit celý systém dýchacích cest od patogenních organismů, alergenů, nánosů smogu a jemného prachu tak charakteristického pro silně vyvinuté průmyslové země.

Prostorem solné jeskyně se v průběhu sezení rozlévá relaxační, uvolňující hudba, která pomáhá vypojit se z toku každodenních starostí, zažít hluboko uvolňující pocit štěstí a pohody. Ten umocňuje barevné kouzlo velkých krystalů soli kamenné, vzniklé příměsí minerálů, kovů a sloučenin v průběhu krystalizace soli v prehistorických dobách. Různé barevné tóny mají svůj specifický vliv na psychiku, kromě toho mají sami o sobě vlastní léčivý účinek.

Názor lékaře


Prof. MUDr. A. V. Červinská, PhD.

25 let zkušeností v klinické a vědecká práce v plicní medicíně. Specializace na diagnostiku ranných stádií astma a chronických plicních onemocnění a dále na prevenci a rehabilitaci, pracovní lékařství, terapii aerosolem, respirační hygienu, biomedikální technologie.
V roce 1989 získala titul PhD.za dizertační práci na téma "Klinická studie v oblasti ranných stadií chronických bronchitid".
V roce 2001 doktorát za dizertační práci "Účinky suchého aerosolu Chloridu Sodného (NaCl=sůl) - Haloaerosolu, na prevenci a následné léčení dýchacích onemocnění".
Paní doktorka je zároveň:
členka ERS - European Respiratory Society
členka International Society of Medical Hydrology Climatology
členka redakčních rad odborných publikací a časopisů:
The Physiotherapist
Non Medicinal Medicine
Rehabilitation and Restorative MedicineModerní HALOKOMPLEX (dodávaný Halomedicou zahrnuje Generátor suchého solného aerosolu, sondující konstantní teplotu, vlhkost, a koncentraci suchého solného aerosolu v průběhu procedury.
HALOKOMPLEX generuje a udržuje koncentraci kvalitně rozprášeného suchého solného aerosolu na předvolené úrovni. Dýchatelné částice tohoto aerosolu při viditelném měření dosahují 97% ovzduší. Koncentrace suchého solného aerosolu se pohybují mezi 0.5 až 10 mg/m3, v závislosti na přednastaveném režimu. I. stupeň - 0.5 mg/m3, II. stupeň - 1.0-3.0 mg/m3, III. stupeň - 3.0-5.0 mg/m3, IV. stupeň - 7.0-10.0 mg/m3. Avšak, zařízení Generátoru nevyžaduje žádnou speciální přípravu, pracuje naprosto automaticky a čistě.

Haloterapie pomáhá léčit:
Dýchací soustava: astma, chronickou bronchitidu, zápal průdušek, zápal plic, rýmu, šelesty, kuřácký kašel a další potíže horních a dolních cest dýchacích
Oběhová soustava: výsoký krevní tlak, srdečně-cévní onemocnění, následky mozkové příhody
Kožní soustava: atopický ekzém, akné, lupénku, kožní novotvary, alergie
Trávicí soustava: žaludeční vředy, dvanácterník, crohnovu chorobu - zápal tlustého střeva
Nervová soustava: neurózu, stres, depresi a chronický únavový syndrom, dysfunkce vegetativního nervového systému
Další účinky haloterapie:
léčí revmatizmus, hypothyreózu
napomáhá detoxikaci organismu
vyhlazuje vrásky (zvyšuje prokrvení, hydrataci a pružnost kůže)
odstraňuje únavu
léčí poruchy imunity dětí i dospělých
dodává tělu potřebné stopové prvky a minerální látky
zrychluje spalování tuku
zpomaluje proces stárnutí

Základním prvkem suchého solného aerosolu, který vytváří generátory SCI je chlorid sodný (NaCl), který je základním prvkem prostředí solných dolů (viz. Solotveno, Wieliczka, doly v Permské oblasti,Chon - Glose a dalších) a tvoří podstatnou část (až 97%) aerosolu.
Hlavní podstatou účinnosti solného aerosolu je významný počet dýchatelných částic (1 - 5 mkm), které jsou inhalovány. Tyto částečky jsou, během procedury, pro lidský dýchací systém nejvíce efektivní složkou. Solný aerosol vyčistí vzduch a vytvoří antimikrobiální, téměř sterilní prostředí.

Haloterapie, která se zakládá na dlouholeté středoevropské tradici probudila zájem odborníků v 70-tých letech 20. století. Do svých výzkumů ji zahrnuli, aby vyvinuli fyzikální terapie, které by obešli mikrobiologickou a nádorovou rezistenci a odstranili vedlejší efekty lékových terapií. Při svém bádaní poznali haloterapii jako výborný léčebný prostředek nejenom proti dýchacím nemocím, ale také vůči alergiím, ekzémům, psoriáze, systemickým poruchám a ochořením, poruchám nervového systému, jako i prostředek preventivní léčby zdravých lidí.

V dnešní době silně znečistěného ovzduší a celého přírodního prostředí v průmyslových zemích a specificky ve velkoměstech, kde se k průmyslovému znečistění přidávají také drastické účinky přetížené dopravní situace je potřeba léčebné terapie, jakou haloterapie je, nejvyšší nutností. Vrozené alergické nemoci a dýchací poruchy zejména u mladší generace začínají vykazovat alarmující vysoké procentuální hodnoty v celé populaci, kromě toho se dlouhodobé účinky škodlivého prostředí samozřejmě podpisují na zdravotním stavu každého z nás.

Haloterapie prostřednictvím svého mechanizmu působení je vlastně v současnosti jediná existující metoda, která je schopná efektivně očistit celý systém dýchacích cest od patogenních organizmů, alergenů, nánosů smogu a jemného prachu tak charakteristického pro silně vyvinuté průmyslové země.